Blog Layout

Kāda būs jaunā graudu raža?

aug. 24, 2022

Jūlijs šogad nelutināja lauksaimniekus ar spēcīgām lietusgāzēm, kas lija dienām ilgi, radot bažas par šī gada graudu ražu un, protams, graudu cenām. Eiropas Savienības atbildīgās institūcijas jūlijā izteica ne pārāk iepriecinošas prognozes, paziņojot, ka šī gada graudu raža būs ievērojami mazāka nekā pagājušās vasaras raža. Tiek prognozēts, ka šogad Eiropas savienības robežās tiks ievāktas aptuveni 125 miljoni tonnas graudu, bet pagājušajā gadā šis rādītājs bija 130,1 miljons tonnu. Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ ir vērojams ražas kritums, ir ilgstošais sausums lielā daļā Eiropas, tādēļ tiek plānots, ka tādās graudu ražošanas lielvalstīs kā Francijā, Polijā, Rumānijā un Spānijā graudu raža būs zemāka, nekā ierasts. Kamēr lielu daļu Eiropas šajā vasarā mocīja ilgstošs sausums, Latvija vasaras vidū piedzīvoja ilgstošu un ļoti spēcīgu lietu. Visvairāk no lietus cieta graudu sējumi Zemgalē un Kurzemē, kur veldrē sagūla 50–70% labības lauku. 


Ne tikai laika apstākļi apgrūtināja graudkopības nozares attīstību – šogad ikviens zemnieks ir saskāries ar mēslojuma trūkumu un tā milzīgajām cenām, kā arī šobrīd ir jāgaida ļoti ilgs laiks, līdz tiek piegādāta jauna lauksaimniecības tehnika, ievērojami apgrūtinot iespēju paaugstināt graudu ieguves tempa palielināšanos. Tomēr par spīti visiem apgrūtinājumiem, Centrālās statistikas pārvalde prognozē, ka Latvijā graudaugu raža šogad pieaugs par 3%, salīdzinot ar pagājušo gadu. Ražas pieaugums, salīdzinot ar iepriekšējā gada rādītājiem, ir skaidrojams ar faktu, ka pagājušajā gadā graudu kopraža bija zemākā pēdējo trīs gadu laikā, nepārsniedzot 3 milj. tonnu rādītāju, tādēļ šogad ir vieglāk šo rādītāju pārsniegt.  Pēdējo gadu rekordraža tika ievākta 2020. gadā, kad tika nokulti 3,5 miljoni tonnu graudu, un arī kopumā graudu ražas tendence mūsu valstī ir augšupejoša – pēdējos 20 gados graudu kopraža ir palielinājusies vairāk nekā 3 reižu, tādēļ Latvijas iedzīvotāji var nesatraukties, jo mēs spējam sevi nodrošināt ar graudiem.

Kas ietekmē graudu cenu Latvijā?

Graudu cenas svārstās un nemitīgi mainās ik gadu, tās ietekmē gan graudu raža konkrētajā gadā, gan ražošanas izmaksu pieaugums, laika apstākļi, iepirkuma punkta ģeogrāfiskais novietojums, iekšzemes pieprasījums, noslēgtie eksporta līgumi ostās, valsts pieņemtie politiskie un ekonomiskie lēmumi, graudu cenas pasaules biržā un, protams, politiskā situācija pasaulē. Sākoties karadarbībai Ukrainā, tieši situācija graudu tirgū bija viens no apspriestākajiem tematiem, jo nevienam nav noslēpums, ka Ukraina tiek dēvēta par Eiropas “maizes klēti”. Lai arī varētu šķist, ka Latvija sevi nodrošina ar graudu ražu un mums nebūtu jāsatraucas par to, ka šogad Ukraina eksportēs par 30–50% mazāku graudu apjomu nekā pērn, tomēr ir jāatceras, ka pasaules tirgus ir saistīts – ja cenas kāpj visā pasaulē, tās kāpj arī pie mums. Ukrainas un Krievijas eksportētais graudu apjoms veido 20% no visas pasaules graudu eksporta, tādēļ situācija, kad tik ievērojams graudu apjoms tiek izņemts no kopējā tirgus, rada lielu nestabilitāti visā pasaules graudu tirgū. Šobrīd graudu cenas globālajā tirgū ir dubultojušās un pat rekordliela graudu raža Latvijā nespētu mums nodrošināt zemas cenas iekšējā tirgū, jo ikviens graudu iepircējs vadās pēc cenām starptautiskajā tirgū, bet labā ziņa – graudu cenai vairs nav tendence paaugstināties tik straujos tempos, kā tas bija šī gada februārī un martā. 


Ražas novākšanas laiks ikvienam lauksaimniekam ir ļoti intensīvs un stresa pilns, jo ik dienas ir jāseko līdzi laika prognozei, lai pārliecinātos, vai visi sējumi tiks nokulti savlaicīgi, saglabājot augstu graudu kvalitāti, kā arī jātiek galā ar tehniskām ķibelēm, kas nereti piemeklē tehniku. Ikkatra lauksaimnieka spēja laikus nokult graudu ražu un ievākt augstas kvalitātes graudus nodrošina kopējo mērķi – ievākt maksimāli lielu kopražu, lai nodrošinātu ne tikai Latvijas tirgu ar nepieciešamo graudu apjomu šai ziemai, bet arī eksportētu graudus uz valstīm, kuras nespēj sevi nodrošināt ar iekšējiem resursiem. Lai palīdzētu mūsu lauksaimniekiem pašā intensīvākajā darba posmā, SIA Nafta LV seko līdzi naftas cenu aktuālajām izmaiņām un piedāvā elastīgas cenas saviem klientiem! Vairāk par degvielas piegādi lauksaimniekiem meklē.

Share by: