Blog Layout

6 efektīvi padomi degvielas patēriņa samazināšanai lauksaimniecības darbos

apr. 21, 2022

Augošās degvielas cenas rada bažas ikvienam iedzīvotājam, tādēļ mājsaimniecības pārskata savus ieradumus, lai rastu risinājumus, kā ekonomēt degvielas patēriņu savā ikdienā. Arī lauksaimniecības uzņēmumiem straujais cenu kāpums atstāj negatīvu ietekmi uz saimniecisko darbību, tādēļ ir rūpīgi jāizsver katra iespēja, kā samazināt degvielas patēriņu. Daudzi maldīgi domā, ka ekonomēt degvielu lauksaimniecībā nav iespējams, jo lauki ir jāapstrādā un jāapsēj un to var darīt tikai ar lauksaimniecības tehnikas palīdzību, tādēļ degvielas patēriņa samazināšana šķiet neiespējama. 



Patiesībā katrai saimniecībai var veikt sešu soļu pārbaudi, lai pārliecinātos, ka degviela saimniecībā tiek izmantota pēc iespējas efektīvāk.

  • Lauksaimniecības tehnikas tehniskais stāvoklis. Traktora motoram ir jābūt labā darba kārtībā, lai tas nepatērētu vairāk degvielas, nekā tas ir paredzēts rūpniecības iestatījumos, kā arī ir jārūpējas par ritošās daļas regulāru uzturēšanu darba kārtība. Pat riepu nodilums un nepareizs spiediens tajās var palielināt degvielas patēriņu, jo nepietiekama saķere starp riepām un augsni radīs riteņu buksēšanu un degvielas patēriņa pieaugumu.
  • Optimālais darbības režīms. Traktortehnikas vadītājam ir jāizvēlas optimālais pārnesums, lai motora apgriezieni nebūtu ne par mazu, ne par lielu. Izvēloties optimālāko darba režīmu, traktors patērēs mazāk degvielas.
  • Piemērotas komplektācijas izvēle. Izvēloties lauksaimniecības agregātus, ir jāņem vērā, kāda jauda ir nepieciešama konkrētā agregāta darbināšanai. Komplektējot jaudīgu traktoru ar arklu, kuram ir nepieciešama uz pusi mazāka jauda, tiks nelietderīgi tērēta degviela, jo šādu pašu arklu varētu pavilkt mazāk jaudīgs traktors ar daudz mazāku motoru un degvielas patēriņu. 
  • Agregātu tehniskais stāvoklis. Tāpat kā traktori, arī lauksaimniecības tehnikas agregāti ir jāuztur labā tehniskajā stāvoklī. Visiem asmeņiem, siksnām, zobratiem, ķēdēm ir jābūt savlaicīgi nomainītiem, kā arī visiem agregātiem ir jābūt savlaicīgi ieeļļotiem, lai nodrošinātu optimālas darbības jaudas. 
  • Augsnes apstrādes dziļums. Traktortehnikas vadītājam ir jāizvēlas optimāls augsnes apstrādes dziļums un traktora vadīšanas ātrums. Vadot traktoru nepamatoti ātri vai apstrādājot augsni pārāk dziļi, tiek iegūts tāds pats rezultāts, kā apstrādājot augsni optimālā dziļumā un darba ātrumā, vienīgā atšķirība būs pārtērētajā degvielā. 
  • Augsnes apstrādes laiks. Lai panāktu optimālu degvielas patēriņu, augsne ir jāapstrādā tad, kad tā ir vispiemērotākajā stāvoklī. Pārāk sausas un izžuvušas vai ļoti mitras augsnes apstrāde prasīs daudz lielāku degvielas patēriņu. Protams, ne vienmēr lauksaimniekam ir iespējams izvēlēties sev izdevīgāko augsnes apstrādes laiku, bet iespēju robežās iesakām pievērst uzmanību augsnes stāvoklim.

Lai arī iesākumā šie nosacījumi šķiet ļoti sarežģīti, patiesībā lauksaimniekiem ir jāpatur prātā divas galvenās lietas – lauksaimniecības tehnika vienmēr ir jātur labā tehniskajā stāvoklī un darbinieki ir jāapmāca, kā pareizi strādāt ar šo tehniku. Ja tehnika būs labā tehniskajā gatavībā un darbiniekiem būs vajadzīgās zināšanas, kā ar šo tehniku efektīvi strādāt, saimniecībā būs optimāls degvielas patēriņš. 


Izvēlies uzticamu un stabilu degvielas piegādātāju savam lauksaimniecības uzņēmumam! SIA Nafta LV seko līdzi naftas cenu aktuālajām izmaiņām un piedāvā elastīgas cenas saviem klientiem! Vairāk par degvielas piegādi lauksaimniekiem meklē šeit.

Share by: